Nagrania zostały wykonane w czasie Ogólnopolskiej Konferencji pt. „Edukacja domowa – dlaczego warto i jak to robić?”, która odbyła się w Podkowie Leśnej, 24 kwietnia 2022 roku.

Korzyści płynące z edukacji domowej

Anna Kuczek – mama dwóch nastoletnich córek, które całą swoją edukację ogólnokształcącą odbyły w domu, a w tym roku jedna z nich pisze egzamin maturalny, a druga ósmoklasisty. Jak sama mówi o sobie: „Decyzję o uczeniu dzieci w domu, podjęłam jeszcze przed ich narodzeniem”.

Trudności i wyzwania w edukacji domowej

Daria Gil-Ziądalska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Największą jej pasją jest muzyka i śpiew. Promotorka zdrowego stylu życia. Od 13 lat zajmuje się edukacją domową dwójki swoich dzieci.

Dlaczego zdecydowałam się na edukację domową czyli o motywacji i o tym, jak wygląda nasz zwyczajny dzień

Małgorzata Trzeciak-Widz – mama dwójki dzieci w edukacji domowej. Doradca rodzinny w duchu chrześcijańskim. Prowadzi warsztaty dla rodziców w ramach Klubu Rodziny, ma swój kanał na YT – Projekt OdNowa, w którym upowszechnia wiedzę i doświadczenie związane z relacjami w rodzinie.

Sprawy techniczne

Prawne aspekty organizowania edukacji domowej

Monika Anulak – nauczycielka, redaktorka, ukończyła różne szkoły: szkołę języka angielskiego, reklamy, pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Do czasu urodzenia pierwszego dziecka pracowała w szkole podstawowej, wykładała także przedmioty pedagogiczne w WSTH, w Podkowie Leśnej. Matka piątki dzieci, w tym dwóch już dorosłych synów.

Przykłady dobrych praktyk

Jak działa centrum edukacji KOMPAS?

Agata Rubak – nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, polonistka, pasjonatka edukacji adwentystycznej, nauczycielka w Adwentystycznym Centrum Edukacyjnym Kompas w Podkowie Leśnej. Prywatnie mama dwójki dzieci.

DOBRE MIEJSCE – zajęcia dla dzieci w wieku 2-5 lat.

Dorota Knapik, Joanna Pieszka – prowadzą zajęcia na poziomie przedszkolnym, dla dzieci w wieku 2-5 lat, jeden dzień w tygodniu.

Osobiste doświadczenia dzieci po edukacji domowej

Perspektywa dziecka: Moje doświadczenie w edukacji domowej

Anastazja Kowczenko – od czwartej klasy szkoły podstawowej realizuje program szkolny w edukacji domowej. W tym roku (2022) pisze maturę.